Så er der ny madplan igen 🙂 Hvis der er nogle nye med på linjen, vil jeg selvfølgelig først sige velkommen hertil og tak fordi I kigger med.. og så vil jeg lige opridse hvilke principper jeg laver madplaner ud fra ;o)
- genbrug / stop madspild – jeg forsøger at genbruge både enkelte råvarer og hele retter i løbet af ugen, så du sparer penge, slipper for at smide for meget mad ud, og sparer tid i køkkenet – så du ikke skal stå og lave retter hver dag
- mere grønt. Alle mine retter er med ret mange grøntsager, da jeg elsker dem og gerne vil spise så mange som muligt
- nemt og hurtigt, jeg vil gerne spise så hjemmelavet som muligt – så jeg undgår flest muligt tilsætningsstoffer og e-numre. Derfor springer jeg også over hvor gærdet er lavest, og laver hurtige hjemmeløsninger, så jeg ikke skal stå i køkkenet hele tiden.
- uden skøre ingredienser og ting og sager man skal i specialbutikker for at få. Simpelthen bare for at gøre det nemt og tilgængeligt.
- mad for hele familien, – jeg forsøger at lave retter som både børn og voksne kan lide, retter som indeholder lidt sundhed (måske mest appellerende til kvinder) og kød, pasta, bacon og den slags (mænd som regel elsker) Hvis I er mere til kylling end fisk eller til oksekød fremfor svinekød, kan de fleste opskrifter justeres efter smag.
- handle én eller to gange, jeg har tilføjet en indkøbsliste som er sorteret efter råvarer – så du kan handle det hele på en gang og spare en masse tid og impulskøb. Hvis du ønsker de sidste dage helt friske, kan man jo også dele indkøbet op i to.
- planerne er lavet til 3-4 personer. Det er selvfølgelig enormt forskelligt hvor meget mad man spiser, men jeg forestiller mig at den passer til 2 voksne og 2 børn. Evt. til 2 voksne, hvor der er madpakker til dagen efter
- mange fryseegnede retter, lav evt. dobbeltportion og fyld fryseren op til en anden god gang.
Håber I har lyst til at prøve en plan eller to, måske bare dele af den. Kom endelig med kommentarer og ønsker, hvis der skulle være noget. Rigtig god fornøjelse med uge 29 og god sommer.
Madplan uge 29
- Mandag: Spinatwraps med laks og avocado (lav dobbeltportion af pandekagerne)
- Tirsdag: Samme pandekager som igår, men med falafler, peberfrugtcreme og grønt i idag. Nutana (Urtekram) har lavet nogle super gode økologiske falafler, hvis du ønsker at lave dem selv har jeg en opskrift her
- Onsdag: Pasta/squashpasta-pesto med hvidløgsbagte tomater og ristet chorizo
- Torsdag: Bolognese gerne på squashpasta igen, men hvor du kan tilføje lidt ristet chorizo til saucen (det smager virkelig skønt) – lav dobbeltportion af bolognesen, så den kan bruges i morgen.
- Fredag: Genbrug bolognesen, men til en lasagne idag. Suppler med denne salat
- Lørdag: Kylling og kål i spicy pikantost-sauce
- Søndag: rester fra hele ugen, jeg anbefaler du tømmer dit køleskab og bikser lidt lækkert sammen ud fra det.
Man skal vel lave dobbelt bolognese om torsdagen, ik?
Jo 🙂
Pingback: Madplan uge 30 - spinat-kyllingelasagne, buddabowls, sommersalater og pulled pork - Julie Bruun